Aksaray Karel Santral Servisi

Bu Yazıyı Oylayınız
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Aksaray Karel Santral Servisi, yenikapı ve civarı bütün bölgelere 2 saat içersinde hızlı ve güvenilir teknik destek vermektedir. Ayrıca santral kurulumları ve de-montaj işlemleri için çağrı merkezimizi arayabilirsiniz. Santralinizde birçok  sorun yaşama ihtimaliniz vardır. Çevresel faktörler santralinizde sorun yaşamanıza sebep olabilir ve bu tarz sorunlarda iletişiminizi kaybedebilirsiniz. Aksaray Karel Servisi çağrı merkezini arayarak sorununuzu belirtiniz. Yapılan işlemler 1 yıl firma garantimiz altındadır. Aksaray Karel Servisi işlemleri, tüm Karel cihazlarında yapılan tamir ve onarım İşlemleri, müşteri bilgisi dahilinde ücreti önceden bildirilerek yapılmaktadır. Santral cihazlarında oluşan, voltaj hatalarından kaynaklanan sorunlar garanti kapsamı dışındadır. Aksaray Karel Servisi işlemler için, 0850 888 10 25 numaralı çağrı merkezimizi arayarak bize ulaşabilir, sorununuzu bize bildirebilirsiniz. Dış hat alamama , Telefonlarınızın çalmaması, İnternet arızaları, Karel Santral Kurulumu, Telefon hatlarında parazit gibi sorunlarınıza çözüm bulmak için, çağrı merkezimizi arayarak hizmet alabilirsiniz.

Aksaray Karel Santral Tamir İşlemleri

Karel santraller yapısı itibariyle uzun yıllar verim alabileceğiniz elektronik cihazlardır. Cihazın ömrünün uzun olabilmesi için periyodik olarak bakım yaptırmakta fayda vardır. Karel santral arızaları oldukça farklılık gösteren türlerde gerçekleşebilir. Sorunun teşhisi için teknik servisin yerinde müdahele ederek belirli testler yapması gerekmektedir. Temel olarak sorunun kaynağını 2 farklı başlıkta açıklayabiliriz.

  • Santral Donanım Arızası ; Santralin; yüksek voltaj , sıvı teması, bakımlarının aksatılması gibi dış etkenlerden dolayı anakart veya power ünitelerinde parçalarında oluşan sorunlardır. Genelde ofis içersindeki tüm dahili hatlar çalışmaz ve telefon trafiği durur. Bu gibi sorunlarda Aksaray Karel servis ekiplerimiz yedek parça tedariği ile sorunlarınızı anında müdahele ederek çözüme ulaştırır.
  • Dış Hat Arızaları ; Dış hat arızalarında ofis içi dahili hatlar sorunsuz çalışır fakat dışardan sizi arayan müşterileriniz size ulaşamaz. Bunun yanısıra ofis içinden dışarıyı aramak için santralden “9” ile dış hat almak istenildiğinde bu mümkün olmaz. Çağrı merkezimizi arayarak bu arızanın tamiri için servis kaydı oluşturabilirsiniz.
Aksaray Telefon Hattı Tamir İşlemi

Santral sistemlerinde dış hat görüşmesi yapılabilmesi için bina girişindeki ankastre kutusundan ofis içindeki santrale kadar hatların sağlam bir kablo ile bağlantısı yapılması gerekmektedir. Telefon hatlarınızın çalışmaması durumunda bu kabloda bir kopukluk meydana gelmiş olabilir. Bu da sizi arayanların size ulaşamaması gibi büyük bir sorun yaratır. Yada telefon hattınız Türk Telekom tarafında meydana gelmiş olan bir sorundan dolayı arıza konumuna düşmüş olabilir. Bu durumda “121” i arayarak arıza kaydı bırakmalısınız. Dilerseniz Aksaray Karel Santral Servisi olarak bizlerden profesyonel destek alıp firmanıza gelerek hangi hatlarınızda sorun olduğunu tespit edip ilgili firmaya arıza kaydını kendimiz bırakabiliriz. Böylece sorunu en kısa sürede çözüp iş ve prestij kaybının önüne geçiyoruz.

Aksaray Karel Santral Kurulum Hizmeti

Yeni açılan yada mevcut olan bir ofisinizi Aksaray bölgesine taşıdığınızda telefon santralinizin de eski ofisinizden sökülüp yeni ofisinize montajı gerekmektedir. Aksaray karel servisi ekiplerimiz kurulum işlemini başarıyla gerçekleştirerek iletişim devamlılığını hızlı bir şekilde sağlayacaktır. Santralinizin kurulmadan önce mutlaka telekom hatlarınızın yeni ofisinize nakil işlemi gerçekleşmiş olmalıdır. Ofisinizde yapısal koblolama yok iste sıfırdan tesisat çekme işleminide firmamızdan temin edebilirsiniz.

Aksaray İnternet Hattı Onarımı

Adsl internet Tüm İstanbul Genelinde olduğu gibi Aksaray bölgesinde de sıklıkla kullanılan internet türüdür. Adsl internet hatları genelde telefon hatları üzerinden entegre edilerek sipletter ayırıcısı ile modeme bağlanılır. İnternet arızası yaşamanız durumunda profesyonel bir yardımla hattınızın kontrolü sağlanması gerekmektedir. Arızanın kaynağı Aksaray Karel ekiplerimiz tarafından tespiti yapılarak ilgili operatöre arıza kaydı bırakılır. Unutmayınız ki Arızanın kaynağını bulmadan çözüme ulaşmak günler, kimi zaman haftalar alabiliyor. Yaşadığınız tüm arızalarla ilgili çağrı merkezimizdeki teknik servise telefonla danışmanızı öneririz.

Aksaray Karel Santral Servisi Olarak Hızlı ve Kalıcı Çözümler İçin
En Kısa Sürede Yanınızdayız. 0850 888 12 05