Ataköy Karel Santral Servisi

Bu Yazıyı Oylayınız
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Ataköy karel santral servisi teknik destek hizmetimiz Ataköy’de ki bütün kısımları kapsamakta ve geniş bir alana hizmet vermektedir. Servisimizde yapılan bütün işlemler 1 sene garantilidir ve arıza sonrasında garanti süresi içerisinde ücret talep edilmez. Santralinizin bütün bakım işlemleri için Ataköy Karel servisimizi arayabilirsiniz.  Servisimizin size ulaşması 2 saatten az sürecektir. Ataköy Karel santral servisi konum itibariyle yakın bulunduğu Ataköy 3. 4. 5. kısım Şirinevler ve Bakırköy bölgelerinde, Karel santral kurulum, teknik servis, hat arızaları, internet arızaları gibi alanlarda hizmet vermektedir. Karel MS26, Karel MS38, Karel Ms48, Karel Ms 128 santral modelleri için arıza bakım onarım ve yedek parça temini gibi işlemleri yerinizde hızlı bir şekilde sağlıyoruz. Karel santrallar; ofis içi telefon görüşmelerinizde ve firmanızın müşterileriniz ile yapacağınız dış görüşmelerde anahtar rol oynamaktadır. Herhangi bir sebeple bozulan yada iletişim ihtiyaçlarınızı karşılayamayan telefon santraliniz firmanızı kurumsal açıdan zor bir duruma sokacaktır. Gerek müşteri gerekse itibar kaybı yaşanılan bu durumlarda santral tamir işlemleriniz için Karel Ataköy Servisi ile irtibata geçebilirsiniz.

Ataköy Karel Santral Servisi

Ataköy Karel Santral Tamir İşlemleri

Karel santraller yapısı itibariyle uzun yıllar verim alabileceğiniz elektronik cihazlardır. Cihazın ömrünün uzun olabilmesi için periyodik olarak bakım yaptırmakta fayda vardır. Karel santral arızaları oldukça farklılık gösteren türlerde gerçekleşebilir. Sorunun teşhisi için teknik servisin yerinde müdahele ederek belirli testler yapması gerekmektedir. Temel olarak sorunun kaynağını 2 farklı başlıkta açıklayabiliriz.

  • Santral Donanım Arızası ; Santralin; yüksek voltaj , sıvı teması, bakımlarının aksatılması gibi dış etkenlerden dolayı anakart veya power ünitelerinde parçalarında oluşan sorunlardır. Genelde ofis içersindeki tüm dahili hatlar çalışmaz ve telefon trafiği durur. Bu gibi sorunlarda Ataköy Karel servis ekiplerimiz yedek parça tedariği ile sorunlarınızı anında müdahele ederek çözüme ulaştırır.
  • Dış Hat Arızaları ; Dış hat arızalarında ofis içi dahili hatlar sorunsuz çalışır fakat dışardan sizi arayan müşterileriniz size ulaşamaz. Bunun yanısıra ofis içinden dışarıyı aramak için santralden “9” ile dış hat almak istenildiğinde bu mümkün olmaz. Çağrı merkezimizi arayarak bu arızanın tamiri için servis kaydı oluşturabilirsiniz.
Ataköy Telefon Hattı Tamir İşlemi

Santral sistemlerinde dış hat görüşmesi yapılabilmesi için bina girişindeki ankastre kutusundan ofis içindeki santrale kadar hatların sağlam bir kablo ile bağlantısı yapılması gerekmektedir. Telefon hatlarınızın çalışmaması durumunda bu kabloda bir kopukluk meydana gelmiş olabilir. Bu da sizi arayanların size ulaşamaması gibi büyük bir sorun yaratır. Yada telefon hattınız Türk Telekom tarafında meydana gelmiş olan bir sorundan dolayı arıza konumuna düşmüş olabilir. Bu durumda “121” i arayarak arıza kaydı bırakmalısınız. Dilerseniz Ataköy Karel Santral Servisi olarak bizlerden profesyonel destek alıp firmanıza gelerek hangi hatlarınızda sorun olduğunu tespit edip ilgili firmaya arıza kaydını kendimiz bırakabiliriz. Böylece sorunu en kısa sürede çözüp iş ve prestij kaybının önüne geçiyoruz.

Ataköy Karel Santral Kurulum Hizmeti

Yeni açılan yada mevcut olan bir ofisinizi Ataköy bölgesine taşıdığınızda telefon santralinizin de eski ofisinizden sökülüp yeni ofisinize montajı gerekmektedir. Ataköy karel servisi ekiplerimiz kurulum işlemini başarıyla gerçekleştirerek iletişim devamlılığını hızlı bir şekilde sağlayacaktır. Santralinizin kurulmadan önce mutlaka telekom hatlarınızın yeni ofisinize nakil işlemi gerçekleşmiş olmalıdır. Ofisinizde yapısal koblolama yok iste sıfırdan tesisat çekme işleminide firmamızdan temin edebilirsiniz.

Ataköy İnternet Hattı Onarımı

Adsl internet Tüm İstanbul Genelinde olduğu gibi Ataköy bölgesinde de sıklıkla kullanılan internet türüdür. Adsl internet hatları genelde telefon hatları üzerinden entegre edilerek sipletter ayırıcısı ile modeme bağlanılır. İnternet arızası yaşamanız durumunda profesyonel bir yardımla hattınızın kontrolü sağlanması gerekmektedir. Arızanın kaynağı Ataköy Karel ekiplerimiz tarafından tespiti yapılarak ilgili operatöre arıza kaydı bırakılır. Unutmayınız ki Arızanın kaynağını bulmadan çözüme ulaşmak günler, kimi zaman haftalar alabiliyor. Yaşadığınız tüm arızalarla ilgili çağrı merkezimizdeki teknik servise telefonla danışmanızı öneririz.

Ataköy Karel Santral Servisi Olarak

En Hızlı ve Kalıcı Çözümler İçin Yanınızdayız. 0850 888 10 25