Çağlayan Karel Santral Servisi

Bu Yazıyı Oylayınız
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Çağlayan Karel Santral Servisi, çağlayan bölgesinde ki iş merkezlerinin yoğun olduğu ve karel santral kullanan firmaların en fazla olduğu bölgelerden birisidir. Çağlayan iş merkezleri ve istanbul adliyesinin olması münasebetiyle Karel santral Sistemlerinin en çok kullanıldığı bölgelerden biridir. Çağlayan karel servisi olarak bu iş yoğunluğunun üstesinden gelecek uzman teknik ekibimizle çağlayan bölgesinde aktif ve yoğun bir şekilde rol oynamaktayız. iletişiminiz bizim için değerlidir çünkü biliyoruz ki trafik ve kalabalık iş sahası nedeniyle iş yükünüzün tamamı karel santral ile sağlamaktasınız. işte bu noktada telefon hatlarınızda ve karel santralinizde herhangi bir sorun yaşamanız durumunda bizimle irtibata geçip en kısa sürede sorununuzun giderilmesini isteyebilirsiniz. Karel Santral kullanırken Dikkat edillecek hususlar şunlardır; öncelikle telefon santralleri çok hassas bir yapıya sahiptir ani yükselen voltajlardan kolayca etkilenebilir. Bunun için çağlayan karel santral servisi olarak şehir şebekenizin normal değerlerde olmasına dikkat etmenizi öneririz. Voltaj düzenleyici regülatör veya ups kullanmanız ile sadece karel santral değil diğer tüm elektronik ürünlerinizi koruma altına almanız muhtemeldir.

Çağlayan Karel Santral Servisi

Çağlayan Karel Santral Tamir İşlemi

Karel santraller yapısı itibariyle uzun yıllar verim alabileceğiniz elektronik cihazlardır. Cihazın ömrünün uzun olabilmesi için periyodik olarak bakım yaptırmakta fayda vardır. Karel santral arızaları oldukça farklılık gösteren türlerde gerçekleşebilir. Sorunun teşhisi için teknik servisin yerinde müdahele ederek belirli testler yapması gerekmektedir. Temel olarak sorunun kaynağını 2 farklı başlıkta açıklayabiliriz.

  • Santral Donanım Arızası ; Santralin; yüksek voltaj , sıvı teması, bakımlarının aksatılması gibi dış etkenlerden dolayı anakart veya power ünitelerinde parçalarında oluşan sorunlardır. Genelde ofis içersindeki tüm dahili hatlar çalışmaz ve telefon trafiği durur. Bu gibi sorunlarda Çağlayan Karel servis ekiplerimiz yedek parça tedariği ile sorunlarınızı anında müdahele ederek çözüme ulaştırır.
  • Dış Hat Arızaları ; Dış hat arızalarında ofis içi dahili hatlar sorunsuz çalışır fakat dışardan sizi arayan müşterileriniz size ulaşamaz. Bunun yanısıra ofis içinden dışarıyı aramak için santralden “9” ile dış hat almak istenildiğinde bu mümkün olmaz. Çağrı merkezimizi arayarak bu arızanın tamiri için servis kaydı oluşturabilirsiniz.
Çağlayan Telefon Hattı Tamiri

Santral sistemlerinde dış hat görüşmesi yapılabilmesi için bina girişindeki ankastre kutusundan ofis içindeki santrale kadar hatların sağlam bir kablo ile bağlantısı yapılması gerekmektedir. Telefon hatlarınızın çalışmaması durumunda bu kabloda bir kopukluk meydana gelmiş olabilir. Bu da sizi arayanların size ulaşamaması gibi büyük bir sorun yaratır. Yada telefon hattınız Türk Telekom tarafında meydana gelmiş olan bir sorundan dolayı arıza konumuna düşmüş olabilir. Bu durumda “121” i arayarak arıza kaydı bırakmalısınız. Dilerseniz Çağlayan Karel Santral Servisi olarak bizlerden profesyonel destek alıp firmanıza gelerek hangi hatlarınızda sorun olduğunu tespit edip ilgili firmaya arıza kaydını kendimiz bırakabiliriz. Böylece sorunu en kısa sürede çözüp iş ve prestij kaybının önüne geçiyoruz.

Çağlayan Karel Santral Kurulum Hizmeti

Yeni açılan yada mevcut olan bir ofisinizi Çağlayan bölgesine taşıdığınızda telefon santralinizin de eski ofisinizden sökülüp yeni ofisinize montajı gerekmektedir. Çağlayan karel servisi ekiplerimiz kurulum işlemini başarıyla gerçekleştirerek iletişim devamlılığını hızlı bir şekilde sağlayacaktır. Santralinizin kurulmadan önce mutlaka telekom hatlarınızın yeni ofisinize nakil işlemi gerçekleşmiş olmalıdır. Ofisinizde yapısal koblolama yok iste sıfırdan tesisat çekme işleminide firmamızdan temin edebilirsiniz.

Çağlayan İnternet Hattı Onarımı

Adsl internet Tüm İstanbul Genelinde olduğu gibi Çağlayan bölgesinde de sıklıkla kullanılan internet türüdür. Adsl internet hatları genelde telefon hatları üzerinden entegre edilerek sipletter ayırıcısı ile modeme bağlanılır. İnternet arızası yaşamanız durumunda profesyonel bir yardımla hattınızın kontrolü sağlanması gerekmektedir. Arızanın kaynağı Çağlayan Karel ekiplerimiz tarafından tespiti yapılarak ilgili operatöre arıza kaydı bırakılır. Unutmayınız ki Arızanın kaynağını bulmadan çözüme ulaşmak günler, kimi zaman haftalar alabiliyor. Yaşadığınız tüm arızalarla ilgili çağrı merkezimizdeki teknik servise telefonla danışmanızı öneririz.

Çağlayan Karel Santral Servisi Olarak Hızlı ve Kalıcı Çözümler İçin
En Kısa Sürede Yanınızdayız. 0850 888 12 05