Gaziosmanpaşa Karel Santral Servisi 0212 677 36 06

Bu Yazıyı Oylayınız
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Gaziosmanpaşa karel santral servisi bölgede santral alanında tamir, bakım, onarım hizmeti veren yetkili ve en hızlı firmadır. Gaziosmanpaşa Karel santral arızaları genellikle yüksek elektrik voltajından, altyapı kablolarının eskimesinden veya telekom hattınızın telekom tarafında yaşanan bir arızadan dolayı kesilmesinden kaynaklanır. Telefon santralinizin arızalanması firmanızı arayan müşterilerin ulaşamamasına dolayısı ile firmanızın prestij kaybına uğramasına sebep olabilir. Gaziosmanpaşa karel servisi bu durumlar için uzman kadrosu ile hazır durumda ve bir telefon uzağınızdadır.Telefon santralleri ile ilgili yaşadıınız en ufak problemi zaman kaybetmeden Gaziosmanpaşa karel santral servisi ile paylaşabilir ve sorunlarınızı hızlı bir şekilde profesyonel ekiplerimiz tarafından çözüme kavuşturabilirsiniz. Detaylı bilgi için lütfen çağrı merkezlerimizden bize ulaşın.

Gaziosmanpaşa Karel Santral Servisi

Gaziosmanpaşa Karel Santral Tamir İşlemi

Karel santraller yapısı itibariyle uzun yıllar verim alabileceğiniz elektronik cihazlardır. Cihazın ömrünün uzun olabilmesi için periyodik olarak bakım yaptırmakta fayda vardır. Karel santral arızaları oldukça farklılık gösteren türlerde gerçekleşebilir. Sorunun teşhisi için teknik servisin yerinde müdahele ederek belirli testler yapması gerekmektedir. Temel olarak sorunun kaynağını 2 farklı başlıkta açıklayabiliriz.

  • Santral Donanım Arızası ; Santralin; yüksek voltaj , sıvı teması, bakımlarının aksatılması gibi dış etkenlerden dolayı anakart veya power ünitelerinde parçalarında oluşan sorunlardır. Genelde ofis içersindeki tüm dahili hatlar çalışmaz ve telefon trafiği durur. Bu gibi sorunlarda Gaziosmanpaşa Karel servis ekiplerimiz yedek parça tedariği ile sorunlarınızı anında müdahele ederek çözüme ulaştırır.
  • Dış Hat Arızaları ; Dış hat arızalarında ofis içi dahili hatlar sorunsuz çalışır fakat dışardan sizi arayan müşterileriniz size ulaşamaz. Bunun yanısıra ofis içinden dışarıyı aramak için santralden “9” ile dış hat almak istenildiğinde bu mümkün olmaz. Çağrı merkezimizi arayarak bu arızanın tamiri için servis kaydı oluşturabilirsiniz.
Gaziosmanpaşa Telefon Hattı Tamiri

Santral sistemlerinde dış hat görüşmesi yapılabilmesi için bina girişindeki ankastre kutusundan ofis içindeki santrale kadar hatların sağlam bir kablo ile bağlantısı yapılması gerekmektedir. Telefon hatlarınızın çalışmaması durumunda bu kabloda bir kopukluk meydana gelmiş olabilir. Bu da sizi arayanların size ulaşamaması gibi büyük bir sorun yaratır. Yada telefon hattınız Türk Telekom tarafında meydana gelmiş olan bir sorundan dolayı arıza konumuna düşmüş olabilir. Bu durumda “121” i arayarak arıza kaydı bırakmalısınız. Dilerseniz Gaziosmanpaşa Karel Santral Servisi olarak bizlerden profesyonel destek alıp firmanıza gelerek hangi hatlarınızda sorun olduğunu tespit edip ilgili firmaya arıza kaydını kendimiz bırakabiliriz. Böylece sorunu en kısa sürede çözüp iş ve prestij kaybının önüne geçiyoruz.

Gaziosmanpaşa Karel Santral Kurulum Hizmeti

Yeni açılan yada mevcut olan bir ofisinizi Gaziosmanpaşa bölgesine taşıdığınızda telefon santralinizin de eski ofisinizden sökülüp yeni ofisinize montajı gerekmektedir. Gaziosmanpaşa karel servisi ekiplerimiz kurulum işlemini başarıyla gerçekleştirerek iletişim devamlılığını hızlı bir şekilde sağlayacaktır. Santralinizin kurulmadan önce mutlaka telekom hatlarınızın yeni ofisinize nakil işlemi gerçekleşmiş olmalıdır. Ofisinizde yapısal koblolama yok iste sıfırdan tesisat çekme işleminide firmamızdan temin edebilirsiniz.

Gaziosmanpaşa İnternet Hattı Onarımı

Adsl internet Tüm İstanbul Genelinde olduğu gibi Gaziosmanpaşa bölgesinde de sıklıkla kullanılan internet türüdür. Adsl internet hatları genelde telefon hatları üzerinden entegre edilerek sipletter ayırıcısı ile modeme bağlanılır. İnternet arızası yaşamanız durumunda profesyonel bir yardımla hattınızın kontrolü sağlanması gerekmektedir. Arızanın kaynağı Gaziosmanpaşa Karel ekiplerimiz tarafından tespiti yapılarak ilgili operatöre arıza kaydı bırakılır. Unutmayınız ki Arızanın kaynağını bulmadan çözüme ulaşmak günler, kimi zaman haftalar alabiliyor. Yaşadığınız tüm arızalarla ilgili çağrı merkezimizdeki teknik servise telefonla danışmanızı öneririz.

Gaziosmanpaşa Karel Santral Servisi Hızlı ve Kalıcı Çözümler İçin
En Kısa Sürede Yanınızdayız. 0850 888 12 05