Karel Çağrı Aktarma Nasıl Yapılır

Karel çağrı aktarma işlemi santral telefonundan ve diğer dahili telefonların tümünden yapılabilir.  Peki çağrı aktarma nedir?

Çağrı aktarma telefon santrallerinin en temel özelliklerinden birisidir. Firmaya gelen telefon daha önce belirlenen merkez telefonda çalar. Çağrıyı cevaplayan operatör görüşmeyi ilgili kişiye aktararak telefonu kapatır. Karel çağrı aktarma bu şekilde başarıyla gerçekleşmiş olur. Şimdi gelelim çağrı aktarma işleminin yapılışına. Kullandığınız telefon masaüstü (ahizeli) cihazsa üzerinde Flash tuşu bulunmaktadır. Flash tuşuna bir kez bastığınızda karşı taraf bekleme konumuna geçer ve müzik dinlemeye başlar. Ardından telefonu aktarmak istediğiniz kişinin dahili numarasını tuşluyorsunuz. Aradığınız abonenin telefonu çalmaya başlar bu esnada telefonun ahizesini kapatırsanız aktarma işlemi başarıyla gerçekleşir. Eğer aradığınız kişiye ulaşamazsanız veya görüşmek için müsait değilse tekrar Flash tuşuna basıp beklettiğiniz kişiye dönüş yapıp bilgi verebilirsiniz.

Örneğin dahili 15 nolu aboneye çağrı aktarmak için ; Flash – 15 – ahizeyi kapat  

Çağrı Bekletme ve Sonrasında Yapılabilecek İşlemler

Bir dıș ya da iç hatla görüșme durumunda iken bu hattı bekletmek için kullanılır. Bir hat bekletilirken yapılabilecek bazı ișlemler vardır ve Çağrı Bekletme bu ișlemler için bir ön adımdır. Çağrı bekletme durumunda iken telefon kapatılırsa hat düșer.

Çağrıyı bekletmek için:   # yada Çatalaltı yapın ve Özel çevir sesini dinleyin

Karel Çağrı Bekletme

Bekletilen çağrıyı geri almak için: # Çatalaltı yapın ve Görüșmeye devam edin

Bekletmedeki Çağrıyı Geri Alma

Çağrı Bekletme durumunda iken yapılabilecek ișlemler:

• Bilgi Alma,
• Çağrı Aktarma,
• Çağrı Part Etme,
• Dıș Hatta Çatalaltı,
• İki Dıș Hattı Birbirine Bağlama,
• Seri Aktarma,
• Konferans.

Çağrı Aktarma

Bir dıș ya da iç hatla görüșme durumunda iken bu hattı bir bașka aboneyi arayarak aktarabilir ya da bu aboneden bilgi aldıktan sonra eski görüșmenize geri dönebilir.

Çağrıyı aboneyi bilgilendirerek yapmak için sırasıyla ; # yada Çatalaltı yapın >  Özel çevir sesini dinleyin >  Çağrı atarmak istediğiniz aboneyi arayın  > Görüșmeyi aktaracağınızı söyleyin > Aktarmak için ahizeyi yerine koyun.

Çağrıyı aboneyi bilgilendirmeden aktarmak için: Çatalaltı yapın > Özel çevir sesini dinleyin > Çağrı aktarmak istediğiniz aboneyi arayın > Çalıyor ya da meșgul tonunu dinleyin > Aktarmak için ahizeyi yerine koyun.

Çağrıyı Cevap Vermeden Aktarma

NOTLAR

  • Aradığınız abonenin meșgul olduğu ya da cevap vermediği durumlarda çatalaltı yaparak görüșmekte olduğunuz hatta geri dönebilir tekrar çatalaltı yapıp, numarasını tușlayarak bașka bir aboneyi arayabilir, ya da ahizeyi yerine koyarak hattı meșgul ya da cevap vermeyen aboneye aktarabilirsiniz.
  • Aktarılan dıș hat 40 saniye içinde cevaplanmazsa aktarma ișlemini yapan aboneye geri döner. Üzerine dıș hat aktarılan meșgul abone kulağından kısa bip sinyalleri ile uyarılacaktır. Bu durumda abonenin görüșmesini en kısa sürede sona erdirmesi ya da park ederek üzerine bağlanan hatta cevap vermesi gerekir. Aktarmak ya da bilgi almak için aradığınız abone ile konușma durumuna geçtikten sonra aktarmaktan vazgeçerseniz görüșmekte olduğunuz hatta geri dönmek için çatalaltı yapmanız gerekir. Eğer hattı aktarmak için aradığınız abone, telefonunu kapatmazsa ilk konușmanıza döndüğünüz an kalın çevir sesi alınır, bu durumda tekrar çatalaltı yapıp aynı aboneyi ararsanız direkt bağlantı kurulur.
  • Aktarılan iç hat 40 saniye içinde cevaplanmazsa kapanır. • Aktarma sırasında herhangi bir yanlıș ișlem yapıp telefonunuzu kapatırsanız dıș hat geri döner, iç hat ise düșer.
  • (Sadece 3.10B yazılımlardan itibaren ve sadece FT10 kullanıldığında) Dıș hat ile görüșürken dıș hat bekletilir ve meșgul bir abone aranır ve daha sonra dıș hatta geri dönülür ve dıș hat park edilirse, meșgul abone telefonunu kapattığı anda FT ekranında dıș hat numarası, aktarılmak istenen abone numarası ve aktar seçeneği çıkar ve uyarı sinyali alınır. Eğer meșgul abone tuș takımına programlı ise abonenin ledi 0.5 sn “kırmızı”, 0.5 sn “turuncu” olarak yanıp sönmeye bașlayacaktır. Dıș hat park kaldığı ve abone telefonu kapalı olduğu sürece uyarı tonu ve uyarı mesajı belirli periyotlarla üretilecektir. Bu mesajın görülebilmesi için telefonun kapalı durumda veya açık ve hiçbir ișlem yapmıyor olması gerekmektedir. Bu sistemde uyarı tonu ve uyarı mesaji üretilebilecek mesgul abone sayısı 4 ile sınırlıdır.
Telsiz Telefonlarda Çağrı Aktarma

Santral kullanıcılarının yaşadığı sorunlardan biri de telsiz telefonlardan aktarma işleminin masaüstü telefonlardan daha farklı bir şekilde yapılmasından ötürü yaşanan problemlerdir. Telsiz telefonların birçoğunda “R” tuşu bulunmaktadır. “R” tuşu telsiz telefonların flash tuşudur. Yani yukarıda belirttiğimiz üzere Flash tuşu yerine R tuşunu kullanmalısınız. Yalnız belirtmek isteriz ki Gigaset marka telsiz telefonların bazı modellerinde R tuşu 0 rakamının üzerindedir.

Gigaset Çağrı Aktarma
Gigaset Telsizlerde R Tuşu

Yukarıda gördüğünüz gibi R tuşu ile 0 tuşu aynı yerdedir. Bu telefonlarda aktarma işlemi daha yavaştır. Aktarma yapmak için “sıfır” tuşuna uzun süreli basmanız gerekmektedir. Yalaşık 1 sn basılı tutmanız durumunda karşı taraf bekletmeye geçer ve müzik dinler o esnada dahili numarayı tuşlayıp kapatma düğmesine basarak çağrı aktarma işlemi gerçekleşir.

Bu Yazıyı Oylayınız
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Bu yazıyı paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four × three =