Karel Evm38s Robot Operatör Kurulum ve Programlama

Karel Evm38 Robot Operatör Programlama

Karel Evm38s robot operatör ile, firmanızı arayan müşterilerinizi profesyonel bir karşılama anonsu ile cevaplayarak ilgili departmanlara tek tuş ile otomatik olarak yönlendirebilirsiniz. Robot operatörler firmanıza hem kurumsal bir hava katar hemde tamamen arayan kişileri otomatik cevaplayarak operatör yükünü %60 oranında azaltır.

EVM38 modülleri MS26c robot operatör ve MS38C robot operatör olarak ta bilinir. Bu santrallarda kullanılan opsiyonel robot Operatör  ve ses kayıt sistemleridir. MS26c ve MS38C robot operatör programlama ve kurulumu için yazımızın devamını okuyunuz.

Eğer santralınız MS48 model ise Evm48s robot operatör programlama sayfamızı ziyaret ediniz. Evm38S robot fiyatları ayrıca sitemizde belirtilmiştir.

Karel MS26c Robot Operatör

MS26c Robot Operatör Özellikleri

Tek ses kanalına sahip olan bu modül, aynı anda tek kullanıcıya hizmet verebilir. Üzerinde 2 dakikalık Flash Hafıza (130 sn.) bulunur ve bu sayede, Robop olarak (Robot Operatör) işlev görür. Fabrika çıkışında üzerinde DRAM hafıza bulundurmadığından, sesli mesaj özelliği ancak EVM-DL eklenmesiyle mümkündür. Modül bir plastik kutu içinde gelir. Kart üzerinde 5 adet kapasite genişleme yuvası bulunur. Bunlardan 2 tanesi EVM-FL için 3 tanesi de EVM-DL için kullanılır. EVM38S aşağıdaki parçalardan oluşur:

 • EVM38S modülü,
 • EVM38S bağlantı kablosu,
 • EVM38S çevirici kablo (yalnızca belli versiyon santrallarda kullanılır)
 • Montaj şablonu, – Modülü duvara monte etmekte kullanılacak olan ikişer adet dübel ve vida,
 • EVM38S modülünü varsa diğer AK38 kutularına bağlamaya yarayan plastik tutucular.
Karel Evm38s Robot Operatör Montajı

EVM38S’in montajı modül plastik kutusunun duvara montajı ile başlar bunun için:

 1. Karel EVM38S robot operatör plastik kutusunun ön kapağı, yan yüzlerdeki küçük deliklere bir tornavida ya da benzeri ince ancak küt uçlu bir alet ile bastırılarak ve kapak öne doğru çekilerek açılır.
 2. Modül ile birlikte gelen montaj şablonu kullanılarak modülün monte edileceği yer belirlenir ve vida yerleri işaretlenir. (Bu işlem yapılırken EVM38S bağlantı kablosunun uzunluğu dikkate alınarak santrala yakın bir yere montaj yapılması gerekir.)
 3. Duvarda işaretlenen noktalara, verilen dübeller kaydırılmadan takılır.
 4. Vidalar, başları 7mm dışarda kalacak şekilde vidalanır. (Vida başlarının yüksekliği, montaj şablonunun kenarı ile kontrol edilebilir.)
 5. Modül arka kapağındaki vida boşlukları vida başlarından geçirilerek modül asılır.
 6. Kablo bağlantısı yapıldıktan sonra modülün ön kapağı kapatılır.

Karel Evm38s Robot Operatör Montajı

Önemli not : Karel EVM38S robot operatör modülü eğer MS38S R40Ga ve öncesi bir santral ile çalışacaksa, EVM38S çevirici kablonun kullanılması şarttır. Duvar montajı tamamlanan modülün kablosunun boşta kalan ucu santralın EVM konnektörüne bağlanır ve montaj tamamlanır.

Bu işlem sırasında santral kapalı olmalıdır.

Karel Evm38s Robot Operatör Programlama

Karel Robot Operatör devreye alma: 8741 iptali 8740

Bu program ile Robop devreye alınabilir. Böylelikle Robop’un kullanımına açık dış hatlardan çağrı geldiğinde, çağrıyı Robop cevaplar.

Karel Robot Operatör Devreye Alma

Gece Servisi Otomatik Cevaplama: 879

EVM gelen çağrıları otomatik olarak cevaplayıp, daha önce kaydettiğiniz gece servisi açılış mesajını okuduktan sonra, arayan kişinin mesajını kaydedecek şekilde programlanabilir (otomatik cevaplama).

Karel robot operatör gece mesajı

“878” tuşlayarak sistemi gece servisinden çıkartırsanız, santral normal çalışma konumuna geri döner. Yeniden “879” ile gece servisi aktiflendiğinde, özellik tekrar devreye girer.

Tüm Sistem Mesajlarını Silme: 86444

Bu program, Robop kapasitesi tamamen dolu ise ya da Robop mesajları ile ilgili sorunlu bir durum varsa tüm Robop mesajlarının silinmesini sağlar.

Karel Robot Ses Kaydı: 864 00

Bu program, sistemi Robop hattı üzerinden arayan kişilere okunan Robop Mesajlarının kaydedilmesini sağlar. örnek: 864 00 tuşlanarak açılış mesajı kaydedilir.

Karel Robot Ses Kaydı

00, açılış mesajı: Bu mesaj, sistemi Robop hattından arayanlara okunan ilk mesajdır. Sistem, gelen dış çağrıyı otomatik olarak açar ve bu mesajı okur.

Örnek: “şirketimize hoş geldiniz, dahili numarayı biliyorsanız şu anda tuşlayın, operatöre bağlanmak için lütfen ayrılmayın”.

01, Eksik Numara Mesajı: Herhangi bir aşamada abone numarası eksik tuşlandığında bu mesaj okunur.

Örnek: “Eksik numara tuşladınız” lütfen tekrar deneyiniz”

02, Meşgul Mesajı: Aranan abone meşgul ise bu mesaj okunur.

Örnek: “Aradığınız abone şu anda meşgul, başka bir aboneyi arayabilir, sırasına girmek için”5”, mesaj bırakmak için “82” tuşlayabilir veya operatöre bağlanmak için bekleyebilirsiniz”.

03, Cevap Vermiyor Mesajı: Aranan abone 20 saniye içinde çağrıya cevap vermezse bu mesaj okunur.

Örnek: “Aradığınız abone cevap vermiyor, mesaj bırakmak için “82” tuşlayabilir, başka bir aboneyi arayabilir veya operatöre bağlanmak için bekleyebilirsiniz”.

04, Yanlış Numara Mesajı: Herhangi bir aşamada yanlış/geçersiz numara tuşlandığında bu mesaj okunur.

Örnek: “Yanlış numara tuşladınız, lütfen tekrar deneyiniz”

05, Lütfen Ayrılmayın Mesajı: Bu mesaj aşağıda belirtilen koşullarda okunur;

Örnek: “Lütfen ayrılmayın”.

06, Aranamaz Abone Mesajı: Bu mesaj, ulaşılamaz olarak işaretlenen abone arandığında okunur.

Örnek: “Aradığınız aboneye direkt bağlantı yapılamaz, lütfen operatöre bağlanmak üzere ayrılmayın veya başka bir aboneyi arayın”.

07, Operatöre Bağlanma Mesajı: Bu mesaj, arayan kişi aramayı 4 deneme hakkında gerçekleştiremediyse  görüşme operatöre ya da çalan aboneye aktarıldığında okunur. Bu durumda, aramalar operatörde çalar ve 5 kez çaldıktan sonra sonlandırılır.

Örnek: “Lütfen ayrılmayın operatöre bağlıyorum”.

08, Gece Servisi Açılış Mesajı: Eğer kaydedilirse, bu mesaj sistem Gece Servisinde iken bütün aramalara ilk mesaj olarak okunur. Bu mesaj alındıktan sonra, 8 saniye süreyle aralıklı bir çevir tonu verilir ve eğer arayan kişi Robop hattı üzerinden abone numarasını 8 saniye içinde tuşlayamazsa, hat otomatik olarak düşer.

Örnek: “şirketimiz şu anda kapalı.

Notlar:

 • Operatör, bu programı girmeden önce Robop’u devre dışı bırakmalıdır. (8740)
 • Mesajı kaydetmeyi tamamlayınca telefonunuzun ahizesini yerine koyarak işlemi sonlandırmalısınız.

Mesaj Dinleme: 8643 00

Bu program, kaydedilmiş olan mesajların dinlenebilmesini sağlar. Ayrıca bu kod mesajları kontrol etmek için de kullanılabilir. Örnek; 8643 00 tuşlayarak açılış mesajını dinleyebilirsiniz

Karel Robot Ses Kaydı

Tek Mesaj Silme: 8644 00

Önceden girilmiş bir Robop mesajı bu program yardımıyla silinebilir. örnek: 8644 00 tuşlanarak açılış mesajı silinebilir.

DISA/ACD Hatlarda Çalma Sayısı: 80823

Bu program ile DISA/ACD hatlardan gelen çağrıların operatörde ya da çalma abonesinde ne kadar süre sonra çalacağı ayarlanır. Bu süre sonrasında çağrı otomatik olarak operatöre ya da çalma abonesine bağlanır.

Karel robot operatör çalma sayısı

Robop Mesaj Kazancı: 86447

Bu program ile EVM Modülüne kaydedilen robop mesajlarının ses seviyelerinde ayarlama yapılabilir.

Karel robot operatör ses seviyesi

Dış Hat Kutup Değişikliği Algılama: 80222

Eğer telefon operatörü dış hatlarda kutup değişikliği özelliğini destekliyorsa, bu sinyalin algılanmasını sağlar.

Karel Santral Kutup Değişikliği

Eğer EVM modülünün sesli mesaj özelliğini destekleyecek DRAM hafızası varsa Robop özelliklerinin yanısıra her türlü mesaj bırakma, mesaj alma, alınan mesajları dinleme ve konuşma kaydetme işlemleri de gerçekleştirilebilir.

Programları aşağıdaki sıraya göre girebilirsiniz;

Karel Robot Operatör Programlama

Bu Yazıyı Oylayınız
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Bunlar da ilginizi çekebilir!

Share this post:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

thirteen − 2 =