Karel MS26C Santral Resetleme

Karel Ms26c Santral Resetleme

Karel MS26C santral resetleme işlemi, santralin eprom tablosundaki programların fabrika ayarlarına döndürülmesidir. Santral ayarlarında oluşan ve içinde çıkılmaz bir hal alarak karışıklığa neden olan programsal hatalar karel MS26C santral resetleme kodu ile çözülebilir. Santralin resetleneceği durumlar bellidir. Her arızayı resetleme işlemi yaparak çözemezsiniz. Peki hangi durumlarda resetleme işlemi yapılması gereklidir? Dilerseniz öncelikle hangi durumlarda resetleme kodunu kullanacağız onu öğrenelim.

Yazılımsal Hatalar ve Karışıklık

Karel MS26C ve MS26S santrallerde dış etkenlerden kaynaklanan yazılımsal hatalar, bazen de operatör telefonundan istenilmeden tuşlanılan numaralar santralde karışıklık meydana getirebilecek programlara tekabül edebilir. Bu gibi durumlarda santral konsol telefonun ekranında “error” yazısı belirecektir.

Karel Santral Error
Konsol Ekranındaki Error Hatası

Karel MS26 santral resetleme yapılması gereken durumlara örnek vermek gerekirse; telefon hatlarının karışık yerlerde çalması, telefonların tek sefer çalıp susması, telefonların hat alamaması gibi durumlarla karşılaşırsanız santralinizi resetleyebilirsiniz. Şimdi karel santral resetleme kodunu paylaşalım.

Sistem Tablolarının Sıfırlanması

Program kodu : 745 P burada P ile belirtilen harf 0-9 arasında bir değer ifade etmektedir. 745 kodundan sonra 0’dan   9’a kadar bir rakam tuşlayabilirsiniz. Her rakamın resetlediği özellik farklıdır bu sebeple aşağıdaki açıklamaları dikkatlice okuyup ona göre resetleme işlemi yapalım.

  • 0 = Tüm aboneler için otomatik arama, VM kullanımı, çağrı yakalama ve yönlendirme yetkilerini başlangıç durumuna getirir.
  • 1 = 800dd ve 89dd programı ile girilen tüm dış hat parametrelerini başlangıç durumuna getirir.
  • 2 = Tüm abone ve Dış Hat parametrelerini başlangıç durumuna getirir.
  • 3 = Tüm abone gündüz konumu yönlendirme, gündüz ve gece konumu PBX parametrelerini başlangıç durumuna getirir.
  • = Tüm abone gece konumu yönlendirme, gündüz ve gece konumu PBX parametrelerini başlangıç durumuna getirir.
  • = Tüm abone acil hat parametrelerini başlangıç durumuna getirir.
  • 6 = Tüm dış hat yönlendirme parametrelerini başlangıç durumuna getirir.
  • = Tüm abone Programlı tuş parametrelerini başlanıç durumuna getirir.
  • 8 = Ortak ve Özel Hafızalar Hariç tüm sistem parametrelerini başlangıç durumuna getirir.
  • 9 = Tüm Sistem Parametrelerini başlangıç durumuna getirir (Reset)

Örnek olarak MS26 santralin tüm santral ayarlarını başlangıç parametrelerine getirelim : ahize aç – 745 9 – ahize kapat. İşte resetleme işlemi bu kadar basit.

Santralınızı kısmen veya tamamen yeniden programlamak istediğinizde bu özelliği kullanabilirsiniz. Herhangi bir arıza durumunda bu kodlardan herhangi birisini kullanmadan önce 744 ile sistem parametrelerinizi tekrar yükleyerek arızanın devam edip etmediğine bakınız. Eğer devam ediyorsa bu 745 kodu ile ilgili parametreleri başlangıç durumuna getirip sistemi tekrar programlayınız. Karel santral resetleme işlemi bu şekildedir. Bundan sonra karel santral kodları ile karel santral programlama işlemlerini mutlaka yapmalısınız. Çünkü santraliniz başlangıç durumuna döndüğünden tekrardan programlanması gerekir.

Bu Yazıyı Oylayınız
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Bunlar da ilginizi çekebilir!

Share this post:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

20 − 5 =