Telsiz Telefondan Çağrı Aktarma İşlemi

Telsiz Telefondan Çağrı Aktarma
Telsiz Telefondan Çağrı Aktarma

Santral kullanıcılarının yaşadığı sorunlardan biri de telsiz telefonlardan aktarma işleminin masaüstü telefonlardan daha farklı bir şekilde yapılmasından ötürü yaşanan problemlerdir. Telsiz telefonların birçoğunda “R” tuşu bulunmaktadır. “R” tuşu telsiz telefonların flash tuşudur. Gelen çağrıyı başka bir aboneye aktarmak için R tuşunu basıp ardından abone numarasını girmelisiniz ve son olarak sağ taraftaki kapatma tuşuna bastığınızda telsiz telefondan çağrı aktarma işlemi başarıyla gerçekleşmiş demektir. Yalnız belirtmek isteriz ki Gigaset marka telsiz telefonların bazı modellerinde R tuşu 0 rakamının üzerindedir.

Gigaset Çağrı Aktarma
Gigaset Telsizlerde R Tuşu

Yukarıda gördüğünüz gibi R tuşu ile 0 tuşu aynı yerdedir. Bu telefonlarda aktarma işlemi daha yavaştır. Aktarma yapmak için “sıfır” tuşuna uzun süreli basmanız gerekmektedir. Yalaşık 1 sn basılı tutmanız durumunda karşı taraf bekletmeye geçer ve müzik dinler o esnada dahili numarayı tuşlayıp kapatma düğmesine basarak çağrı aktarma işlemi gerçekleşir.

NOTLAR

  • Aradığınız abonenin meșgul olduğu ya da cevap vermediği durumlarda çatalaltı yaparak görüșmekte olduğunuz hatta geri dönebilir tekrar çatalaltı yapıp, numarasını tușlayarak bașka bir aboneyi arayabilir, ya da ahizeyi yerine koyarak hattı meșgul ya da cevap vermeyen aboneye aktarabilirsiniz.
  • Aktarılan dıș hat 40 saniye içinde cevaplanmazsa aktarma ișlemini yapan aboneye geri döner. Üzerine dıș hat aktarılan meșgul abone kulağından kısa bip sinyalleri ile uyarılacaktır. Bu durumda abonenin görüșmesini en kısa sürede sona erdirmesi ya da park ederek üzerine bağlanan hatta cevap vermesi gerekir. Aktarmak ya da bilgi almak için aradığınız abone ile konușma durumuna geçtikten sonra aktarmaktan vazgeçerseniz görüșmekte olduğunuz hatta geri dönmek için çatalaltı yapmanız gerekir. Eğer hattı aktarmak için aradığınız abone, telefonunu kapatmazsa ilk konușmanıza döndüğünüz an kalın çevir sesi alınır, bu durumda tekrar çatalaltı yapıp aynı aboneyi ararsanız direkt bağlantı kurulur.
  • Aktarılan iç hat 40 saniye içinde cevaplanmazsa kapanır. • Aktarma sırasında herhangi bir yanlıș ișlem yapıp telefonunuzu kapatırsanız dıș hat geri döner, iç hat ise düșer.
  • (Sadece 3.10B yazılımlardan itibaren ve sadece FT10 kullanıldığında) Dıș hat ile görüșürken dıș hat bekletilir ve meșgul bir abone aranır ve daha sonra dıș hatta geri dönülür ve dıș hat park edilirse, meșgul abone telefonunu kapattığı anda FT ekranında dıș hat numarası, aktarılmak istenen abone numarası ve aktar seçeneği çıkar ve uyarı sinyali alınır. Eğer meșgul abone tuș takımına programlı ise abonenin ledi 0.5 sn “kırmızı”, 0.5 sn “turuncu” olarak yanıp sönmeye bașlayacaktır. Dıș hat park kaldığı ve abone telefonu kapalı olduğu sürece uyarı tonu ve uyarı mesajı belirli periyotlarla üretilecektir. Bu mesajın görülebilmesi için telefonun kapalı durumda veya açık ve hiçbir ișlem yapmıyor olması gerekmektedir. Bu sistemde uyarı tonu ve uyarı mesaji üretilebilecek mesgul abone sayısı 4 ile sınırlıdır.
Bu Yazıyı Oylayınız
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Bunlar da ilginizi çekebilir!

Share this post:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

11 + 11 =