Karel MS38C Santral Kurulum Ve Bağlantı Şeması

MS38c Santral Programlama

Karel MS38C santral kurulum ve bağlantı şeması hakkında tüm bilgilere bu yazımızda değineceğiz. Ms38C ve MS38S 4 dış ve 8 iç hat abone kapasiteli tam elektronik bir telefon santralıdır. Montajın yapıldığı oda temiz, tozsuz olmalı ve sistem doğrudan güneş ışığına maruz kalmamalıdır. Santralı duvara monte edebilmek için, santralın ön kapağından ve ana kartının çıkarılması gerekir. Ön kapağı açabilmek için her iki yanında bulunan mandallara bastırarak ön kapağı arka kapaktan ayırmak gereklidir. Kartı çıkarmak için alt kenardan kartı tutan mandala bastırmak ve kartı kendinize doğru çekerek santral kutusundan ayırmak yeterlidir.

Karel Santral Topraklama Bağlantısı

Sistemin üzerine telefon hatlarından gelebilecek yıldırım etkilerini azaltmak için telefon hatlarının yıldırım etkisine açık olduğu bölgelerde topraklama yapılmalıdır. (Yağışlı havalarda, telefon bağlantısının sık sık kesilmesi, telefon hatlarının yıldırım etkisine açık olduğunun göstergesi olabilir.)

Karel Santral Topraklama
Santral Dış Kapağının Sökülmesi

Santrali duvara monte edebilmek için santral dış kapağının sökülmesi ve anakartın santral kasasından çıkarılması gerekmektedir. Santralin iki yan tarafında bulunan klipsli plastiklerin bastırılmasıyla santral dış kapağı sökülebilir. Aşağıdaki görselde nasıl yapılacağı belirtilmiştir.

karel ms26c santral bağlantı şeması
Karel MS38 Santral Kurulum ve Bağlantı Şeması

Montaj şablonu yardımı ile santralın duvardaki yeri belirlenir ve vida yerleri işaretlenir. Adaptörün takılabilmesi için 2 metre yakında bir priz bulunmalıdır. Santralın alt kenarının, yerden 150cm yükseklikte olması tavsiye edilir. Duvarda işaretlenen noktalara, verilen dübeller kaydırılmadan takıılır (şekil-3/a) ve vidalar, başları 7mm dışarıda kalacak şekilde vidalanır (vida başlarının yüksekliği, montaj şablonunun kenarı ile kontrol edilebilir).

Karel bağlantı şeması

Üstteki vida; santralın arka kapağındaki üst vida yuvasına geçecek şekilde takılıp (şekil-4) santral aşağıya doğru çekilir. Bu sırada arka kapağın alt kenarı yukarı kaldırılarak diğer vidanın kutunun hareketine engel olması önlenir. Üst vida, en üst noktaya geldiğinde alttaki vida yuvasına alt kapağın hafifçe sağa döndürülmesi ile takılır (şekil-6). Santralın yere göre dik konuma gelmesi, alt kapak sağa-sola kaydıralarak ayarlanır ve alt vida sıkıştırılarak santral duvara sabitlenir.

MS38c bağlantı şeması

Daha sonra kart, çıkartıldığı şekilde yerine takılır. Mandalın, kartın üzerine bastırınca “klik” sesini duyarak emin olmak gerekir. Tesisat ve ek birimlerin bağlantıları yapıldıktan sonra santral kapağı takılır.

Tesisat Bağlantıları

Santralınızın iç ve dış hat tesisat bağlantıları devre kartının alt kısmındaki sıkıştırmalı tip konnektörlerle yapılır. Her dış ve iç hat bağlantısı için bir çift kablo (toprak bağlantısı kullanılmaz) gerekmektedir. Tesisatın telefona özel kablolardan oluşması, elektrik v.s. kablolarının kullanılmaması önemlidir. (Bağlantı konumları sayfa 29’daki şekilde gösterilmiştir.)

Karel Santral Kablo Bağlantı şeması
Karel Santral Kablo Bağlantı şeması

Ms38c santral kurulumu ve bağlantı şeması bu şekildedir. Santral kurulumu bilgi birikimi ve tecrübe isteyen bir iştir.Santralın yetkisiz ve işin ehli olmayan kişiler tarafından kurulumu veya müdahalede bulunulması cihazınızın garanti kapsamı kalmasına yol açabilir. MS26C santral kurulumu için oldukça uygun fiyat tarifemiz vardır bu hususta profesyonel destek almak isterseniz karel santral servisi olan ve yıllardır alanında hizmet vererek uzmanlaşmış olan firmamızı arayabilirsiniz. Bunun dışında santral kurulduktan ve kablo bağlantıları yapıldıktan sonra gerekli programlamaların yapılması gerekmektedir. Sitemizde ms38c santral programlama ile ilgili dökümanlara ulaşıp bunu kendiniz yapabilirsiniz. Daha fazla destek için lütfen yetkili servisimizle iletişime geçiniz.

Bu Yazıyı Oylayınız
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Bunlar da ilginizi çekebilir!

Share this post:

1 Comment

  1. Çok faydalı bir yazı devamını bekliyoruz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one × one =