Karel Santral Arayan Numarayı Gösterme Kodu

karel santral arayan numarayı gösterme

Karel santral arayan numarayı göstermeme durumu bir çok kullanıcının yaşadığı sorunlardan bir tanesidir. Herşeyden önce santralınızın arayan numarayı gösterme özelliği bulunmalıdır aksi takdirde programlama yaparak gelen telefonları gösterme özelliği açılamaz. Karel Santraller 2 farklı model olarak üretilmektedir. “S” ve “C” serisi olarak iki farklı model olarak üretilen santrallar özellik olarak hemen hemen birbirinin aynısıdır. Fakat “S” modellerde arayan numara gösterme özelliği bulunmamaktadır.

S ve C serisi santral
Karel Santral Arayan Numarayı Gösterme

Yukarıdaki görselde sol tarafta bulunan “S” serisi santral arayan numarayı göstermemektedir. Sağ tarafta bulunan “C” serisi santral ise arayan numaraları göstermektedir. Eğer sizde “C” serisi karel santral kullanıyorsanız aşağıdaki programı girerek arayan numarayı gösterme özelliğini aktif edebilirsiniz.

Karel Santral Arayan Numarayı Gösterme Kodu

89 dış hat 11111 tuşlayarak santral dış hattınızın caller ID  özelliğini açıp gelen numaraları görebilirsiniz. Eğer “S” serisi santral kullanıyorsanız ID12 arayan numarayı gösterme birimi ilave edilerek santralinizin gelen numaraları göstermesi sağlanabilir. Daha detaylı bilgi için firmamızı arayabilirsiniz.

Karel OP48 Arayan Numarayı Gösterme

Karel op48 konsol telefon ekranında hem iç hat görüşmelerini hemde dış hattan gelen numaraları görebilirsiniz. Konsol ekrnındaki ledler her dahilinin numarasını gösterir. Aynı zamanda çevirdiğiniz her numarayı konsol ekranında anlık görürsünüz ve böylece yanlış numara çevirme olasılığı ortadan kalkar.

Karel op48 arayan numarayı göstermiyor ise konsol üzerindeki “message” tuşuna 5sn basınız. Ardından ekranda beliren numara 11 olana kadar message tuşuna defaatle basınız. Ekranda 11 göründüğü anda elinizi message tuşundan çekiniz. Böylece santraliniz destekliyorsa artık arayan kişilerin numarası ekranda görülür.

Karel OP50 Arayan Numarayı Gösterme

Karel op50 konsol ekranında arayan numaralar görünmüyor ise öncelikle ekranın ışıkları yanıyormu o kontrol edilmelidir. Eğer ekran ışıkları ve göstergesi hiç çalışmıyor ise santral ile konsol arasındaki bağlantı kablosunda sorun vardır. 

Eğer ekranda ışıklar var ise konsol ekranını programlamanız gerekmektedir. Bunun için PARK tuşuna 5 saniye basılı tutunuz. Ardından ekranda beliren numara 11 olana kadar Park tuşuna defaatle basınız. Ekranda 11 göründüğü anda elinizi message tuşundan çekiniz. Böylece santraliniz destekliyorsa artık arayan kişilerin numarası ekranda görülür.

Konsolda Abone Numarası Tanımlama

OP48 ve OP50 konsolu, santrale bağlandığı ilk anda, ekranında iki basamaklı bir numara yanıp sönmeye başlar. Fabrika çıkışında bu numara “11”e ayarlanmıştır ve abone numarasının son iki basamağını gösterir. OP48’in ahizesi açılıp kapatıldığında bu numara siliniyorsa, abone ayarı doğru demektir. Ancak eğer numara yanıp sönmeye devam ediyorsa, OP48 konsolun abone numarasını ayarlamak gerekir. Bunun için:

  • 1) “MESSAGE” tuşuna, ekranda yanında bir “A” harfiyle birlikte iki basamaklı bir sayı çıkana kadar basılır.
  • 2) Numara ve “A” harfi yanıp sönecektir. Bu iki basamaklı numara, abone numarasının son iki basamağıdır. Ayarlanmak istenen abone numarasına gelinceye kadar MESSAGE tuşuna kısa kısa basılarak ilerlenir.
  • 3) İstenilen numara ekranda göründüğünde ahize bir kez kaldırılıp tekrar yerine konulur. Bundan sonra OP48 tanımlanan bu abonede çalışacaktır.
Bu Yazıyı Oylayınız
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Share this post:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eleven − 3 =