Karel MS48 Santral Kurulumu ve Bağlantı Şeması

Karel Ms48 Santral Kurulumu

Karel MS48 santral genel olarak orta büyüklükte işletmeler için tasarlanmış bir telefon santralıdır. Metal ve yeni modellerde plastik bir kabinet içinde yer alan güç devresi ve 4 dış 12 iç hat kapasiteli bir ana karttan oluşmaktadır. Karel MS48C santral ana kartın üzerine takılabilen ek kartlarla kapasitesi 12 dış 40 iç hatta kadar artabilmektedir. Ayrıca yine ilave edilen evm48 robot operatör kartı ile arayanlara sesli karşılama özelliği de bulunmaktadır.

Ms48 Santral Şeması
Karel MS48 Santral Montajı ve Bağlantı Şeması

Kabinet ön kapağının rahatça açılabileceği bir konumda ve yerden 120 – 160 cm yüksekliğe monte edilmelidir. Santralın konumunu ve montaj için gereken deliklerin yerini belirlemede, sistem ile verilen “Montaj Şablonu” kullanılmalıdır. Montajın yapılacağı oda temiz, tozsuz olmalı ve sistem doğrudan güneş ışığına maruz kalmamalıdır. Santralın enerji bağlantısı sisteme özel olmalı, bağlantı yapılırken sistemin enerjisinin kesintisiz olması şartı göz önünde bulundurulmalı ve mümkünse ara şalterden bağımsız bir kaynaktan enerji almalıdır.

SÜREKLİ KESİNTİYE UĞRAYAN ENERJİ BAĞLANTISI SİSTEMİN NORMAL ÇALIŞMASINI ETKİLEYEBİLİR.

Karel Ms48 Santral Topraklama

Ms48 santralı yıldırım etkilerinden ve hatlar yada bağlı ek birimler üzerinden gelebilecek diğer yüksek voltajlardan korumak için topraklama yapılmalıdır. Santralın 230V enerji kablosu topraklama özelliğine sahiptir ve eğer elektrik tesisatının topraklaması sağlıklı çalışıyorsa ayrıca bir topraklamaya gerek yoktur.

Tesisat toprağının yeterli olmadığını kesin olarak ölçümlemek için ölçü aletiyle kontrolü yapılmalıdır. Nötr Faz arası 180 – 260 V, Nötr Toprak arası 1-2 V arası olmalıdır. Topraklama tesisatında olabilecek voltaj kaçakları, her topraklama zorunluluğu olan cihaz gibi, telefon santralınıza da olumsuz etki edebilir. Tesisat toprağının tam sağlıklı olduğundan emin olunamıyorsa ayrıca topraklama yapılmalıdır. 

Karel Santral Topraklama

En güvenli topraklama yöntemi toprağa çakılacak 1,5 m uzunluğunda 1,5 cm çapında bakır bir çubuk ya da 1 metrekare büyüklüğünde bakır bir levhanın, bakır bir topraklama kablosu ile santrala bağlanmasıdır. Kablo, levha ya da çubuğa sıkıca bağlanmalı ve oksitlenme olmaması için önlem alınmalıdır. Topraklamadan gelen kablo, santralin güç kablosunun bağlantısının yapılacağı prize bağlanmalıdır.

Karel Santral Bağlantı Şeması

Santralınızın iç ve dış hat tesisat bağlantıları devre kartlarının alt kısmındaki konnektörlere yapılır. Her iç ve dış hat bağlantısı için bir çift kablo (toprak bağlantısı kullanılmaz) gerekmektedir. Tesisatın telefona özel kablolarla yapılması elektrik v.s kabloların kullanılmaması önemlidir.

Ms48 Santral Bağlantı Şeması

Montaj sonrasında santralin tam verimli bir şekilde çalışabilmesi için karel ms48 santral programlama işleminin yapılması gerekmektedir. Santrale bağlanan dış hat sayısı kadar portun servise açılması ve dahili abonelere yetki verilmesi ilk yapılması gereken programların başında yer almaktadır. Daha detaylı yardıma ihtiyacınız olması durumunda, karel santral kurulum ve devreye alma işlemlerini karel santral servisi olan firmamızdan yerinizde teknik servis hizmeti alarak gerçekleştirebilirsiniz.

Bu Yazıyı Oylayınız
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Bunlar da ilginizi çekebilir!

Share this post:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

twenty + eighteen =